Inton kevätkokous hyväksyi tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen 

Into – etsivä nuorisotyö ja työpajatoiminta ry:n sääntömääräinen kevätkokous järjestettiin etäkokouksena tiistaina 23. huhtikuuta. Kokouksessa käsiteltiin sääntömääräiset asiat. Kevätkokous päätti vahvistaa tilinpäätöksen ja myöntää vastuuvapauden hallitukselle ja muille vastuuvelvollisille.

Inton kokonaisrahoitus vuonna 2023 oli 1 427 426,03 euroa. Toimintaan käytettiin 1 420 846,11 euroa. Tilikausi 2023 oli 6 579,92 euroa ylijäämäinen. 

Opetus- ja kulttuuriministeriön yleisavustusta myönnettiin myönnettiin vuodelle 2023 yhteensä 366 000 euroa. Yleisavustus käytettiin vaikuttamistyöhön, viestinnän, jäsentapahtumien ja yleishallinnon kuluihin sekä vakituisen henkilökunnan palkkakuluihin. Opetus- ja kulttuuriministeriön erityisavustusta saatiin valtakunnallisten nuorisoalan osaamiskeskusten neljännelle toimintavuodelle 1.4.2023-31.3.2024 yhteensä 980 000 euroa. Näistä vuonna 2023 käytettiin 901 240,51 euroa. 

Inton perustoiminnan rahoitus on vakaalla pohjalla. Pystymme järjestämään jäsenpalveluita, koulutuksia ja tapahtumia etsivän nuorisotyön ja työpajatoiminnan hyväksi.

Inton toiminnanjohtaja Timo Kontio

Into edustaa kattavasti kenttäänsä 

Yhdistyksen jäsenmäärä vuoden 2023 lopussa oli 258. Yhdistykseen liittyi vuoden aikana kolme jäsentä ja erosi 11 jäsentä. 

Yhdistyksen puheenjohtajana toimi kansanedustaja Riitta Mäkinen ja varapuheenjohtajana Jorma Nieminen Jyväskylän kaupungin nuorisopalveluista. Hallituksen jäseninä toimivat Kimmo Kumlander Silta-Valmennusyhdistys ry:stä, Outi Hedemäki-Kantola Meriva-säätiöstä, Jarkko Åkerberg Nuorten TyöTuki ry:stä, Daniel Åkermark Resurscentret Föregångarnasta ja Ilkka Ruonala Eurajoen työpaja Nosturista. Varajäseninä toimivat Amanda Tammivirta Live-säätiöstä ja Sakari Tiitta Otesäätiöstä. Hallitus kokoontui vuoden aikana yhdeksän kertaa. 

Vuosi korosti entisestään Inton roolia sosiaalisen vahvistamisen ja nuorten syrjäytymisen ehkäisyn asiantuntijana. Tämä näkyi muun muassa kutsuna asiantuntijaksi hallitusohjelmaneuvotteluihin sekä kansainvälisenä kiinnostuksena Inton tekemää etsivän nuorisotyön ja työpajatoiminnan kehittämistä kohtaan. 

Osaamiskeskuskausi oli päättymässä 

Kohdennetun nuorisotyön osaamiskeskus toimi vielä koko vuoden 2023. Viimeisellä toimintakaudellaan osaamiskeskus muun muassa tuotti etsivän nuorisotyön laatukriteerit, mallinsi esimerkkikortit etsivän nuorisotyön ja työpajatoiminnan havainnollistamiseksi, julkaisi etsivän nuorisotyön ja työpajatoiminnan tueksi Mielenterveyden vahvistajan käsikirjan sekä Työpajatoiminnan käsikirjan.  

Laajemmin osaamiskeskuksen juuri päättyneen kauden tuloksia pääsee tarkastelemaan Täältä löydät Kohdennetun nuorisotyön osaamiskeskuksen annin kootusti – Into – etsivä nuorisotyö ja työpajatoiminta ry (intory.fi) 

Mikäli haluat tutustua tilinpäätökseen tai vuosikertomukseen tarkemmin, ne ovat ladattavissa kevätkokouksen sivuilta.

Kategoriat

© Into – etsivä nuorisotyö ja työpajatoiminta ry