Inton korkeakouluharjoittelija Wilma sukeltaa sanoihin ja dataan

Inton korkeakouluharjoittelijana aloitti toukokuussa Wilma Isoranta. Wilma on Intossa erityisesti tutustumassa laadulliseen aineistoanalyysiin sekä etsivän nuorisotyön ja työpajatoiminnan valtakunnalliseen ulottuvuuteen. Vuoden loppuun jatkuvan harjoittelun aikana Wilma pääsee syventymään myös tapahtumatuotantoon ja hyödyntämään tekoälyä.

Kuka olet ammatillisesti?   

Olen aloittanut Intossa korkeakouluharjoittelijana toukokuussa. Ennen tätä olen tehnyt muun muassa aulavartijan ja tapahtuma-avustajan töitä. Opiskelen Helsingin yliopistossa ruotsinkielisellä puolella valtio-oppia. Minua innostavat suuret ilmiöt ja se, miten ne vaikuttavat tavallisten ihmisten arkeen. Haluan kuulla ihmisten tarinoita ja olla omalta osaltani auttamassa heitä eteenpäin.

Kuka olet yksityiselämässä?  

Vapaa-ajallani kirjoitan hengellisiin lauluihin sanoituksia, jotka ystäväni säveltää musiikiksi. Olen saanut tunnustuksena tästä Nuori sanoittaja –apurahan Simojoki-Kaskinen rahastosta vuonna 2022.  

Ensimmäinen kokonainen messu on julkaistu vuonna 2024 ja se kulkee nimellä Särkyneiden messu. Sanat ja nuotit ovat seurakunnille vapaasti käytettävissä netissä.  

Millainen tausta sinulla on nuorten osallisuuteen liittyen?  

Olen ollut nuorena mukana tiimissä, joka teki ohjelmaa nuorten iltoihin. Siinä sai olla paljon esillä ja toisten nuorten tukena. Sen jälkeen olen kohdannut nuorten haasteita ollessani vartijana ruokakaupassa. Siellä sai lähes päivittäin paimentaa kadulla hengailevia nuoria, jututtaa heitä ja ohjata paremmille poluille elämässä.   

Nuorisotyössä ja työpajakentällä tehdään arvokasta työtä, jotta nuorten ääni tulisi kuulluksi. Uskon, että tämä työ tuottaa myös tulosta ja auttaa marginalisoituja nuori tulemaan näkyviksi yhteiskunnassa.  

Mitä odotat harjoittelultasi?  

Harjoittelu tarjoaa minulle aitiopaikan etsivän nuorisotyön ja työpajakentän todellisuuteen. Saan nähdä miten Intossa tehdään vaikuttamistyötä ja autetaan ammattilaisia kohtaamaan valmentautujat. Saan harjoitella kvalitatiivisen datan analyysiä ja syventää ymmärrystäni tapahtumien järjestämisestä.  

Mitä itse erityisesti haluaisit kehittää?  

Haluaisin kehittää itsessäni asiantuntijatyöhön tarvittavia taitoja ja valmiuksia.  

Faktalaatikko

Ikä 25 

Koulutus:  Valtiotieteiden kandidaatti, Soc&Kom  

Kotipaikkakunta:  Vantaa 

Lempiruoka:  Kreikkalainen fetasalaatti 

Motto: “When there’s Wilma, there’s a way!” 

Linkedin: Wilma Isoranta | LinkedIn

Mistä sinä innostut?

Kategoriat

© Into – etsivä nuorisotyö ja työpajatoiminta ry