Tulosta sivu

TPY:n kevätkokous pidettiin 20.4. Helsingissä

21.4.2017

Valtakunnallisen työpajayhdistyksen kevätkokous pidettiin Helsingissä 20.4.2017. Kevätkokouksen puheenjohtajana toimi Risto Tolonen Kaarinan Nuoret Pajamestarit ry:stä ja sihteerinä TPY:n vs. toiminnanjohtaja Anna Kapanen. Kokouksessa oli läsnä 11 osallistujaa. Siellä esitettiin 7 valtakirjaa ja käytössä oli 15 ääntä. Kokouksessa hyväksyttiin tilinpäätös, tilintarkastajan kertomus ja vuosikertomus sekä myönnettiin vastuuvapaus edelliselle hallitukselle. Lisäksi kevätkokous kuuli valtakunnallisten nuorisoalan osaamiskeskusten valmistelun tilanteen ja myönsi yhdistyksen hallitukselle valtuuden käsitellä yhdistyksen hakemus valtakunnalliseksi nuorisoalan osaamiskeskukseksi haun tullessa ajankohtaiseksi.

Kevätkokouksen aluksi kuultiin työ- ja elinkeinoministeriön kehittämispäällikön Jarkko Tonttilan alustus kasvupalvelu-uudistuksesta. Tonttilalle oli toimitettu etukäteen työpajoja koskevia kysymyksiä huomioitavaksi alustuksessaan. Tonttilan esitys on luettavissa täältä.

Kevätkokouksen kokousmateriaalit