Tulosta sivu

Kansanedustaja Riitta Mäkinen TPY:n puheenjohtajaksi vuosille 2020-2021

21.11.2019

Valtakunnallisen työpajayhdistyksen syyskokous valitsi yhdistyksen puheenjohtajaksi vuosille 2020-2021 kansanedustaja (sd.) Riitta Mäkisen Keski-Suomesta. Yhdistyksen syyskokous pidettiin 21.11. Helsingissä. 

Mäkinen on toisen kauden kansanedustaja Jyväskylästä. Hän on koulutukseltaan yhteiskuntatieteiden maisteri. Ennen kansanedustajakautta hän työskenteli pitkään työllisyydenhoidon kentällä erityisesti pitkäaikaistyöttömien ja muiden paljon tukea tarvitsevien työnhakijoiden kanssa. 

- Suomalainen järjestökenttä lukuisine toimijoineen vuosien saatossa on käynyt minulle tutuksi ja teen työni puolesta yhteistyötä hyvin monella eri taholla. Olen myös itse aktiivinen yhdistystoimija. Sydäntäni lähellä ovat lapset ja nuoret sekä erityisesti syrjäytymisvaarassa olevat, joiden osallisuutta, hyvinvointia ja elämänlaatua meidän tulee yhteisesti tukea, kertoo Mäkinen. 

Tulevaa puheenjohtajakauttaan Mäkinen odottaa innolla.

- Valtakunnallinen työpajayhdistys tekee äärettömän arvokasta työtä niin yhteiskunnallisesti kuin inhimillisesti. Tulevat vuodet tarjoavat meille paljon mahdollisuuksia.

Yhdistyksen syyskokous valitsi varsinaiksi jäseniksi yhdistyksen hallitukseen vuosille 2020-2021 toiminnanjohtaja Samuel Juntusen (Tornion Työvoimalasäätiö), työ- ja yksilövalmentaja Ilkka Ruonalan (Eurajoen kunta) sekä kehitysjohtaja Miika Keijosen (Invalisäätiö, Helsinki).

Varajäseniksi hallitukseen vuodelle 2020 valittiin työpajakoordinaattori Jarkko Åkerberg (Kaarinan Pajamestarit ry), etsivä nuorisotyöntekijä Sabina Öhman (SVEPS Ungdomsverkstad, Helsinki) sekä vastuuvalmentaja Mikko Kallio (Jyränkölän Mediapaja, Heinola).

Valittujen lisäksi hallituksessa jatkavat työpajaohjaaja Anna Turja (Pohjanmaan sosiaalipsykiatrinen yhdistys, Vaasa), kehittämisasiantuntija Jorma Nieminen (Jyväskylän Nuorten taidetyöpaja) sekä toiminnanjohtaja Kimmo Kumlander (Silta-Valmennusyhdistys ry, Tampere).

Lisätietoja:

Herttaliisa Tuure,
toiminnanjohtaja,
Valtakunnallinen työpajayhdistys
010 279 2724

Riitta Mäkinen,
puheenjohtaja,
Valtakunnallinen työpajayhdistys 
09 432 3125